Váš košík

0 položek / 0 Kč

Jak na kaktusy?

1) Co je kaktus a co sukulent

Sukulenty jsou rostliny, které umí odolávat nepříznivým klimatickým podmínkám, jako je dlouhodobé sucho a teplo. Umí do sebe totiž nasát velké množství vody a překonat pomocí těchto zásob její dlouhodobý nedostatek.

Mezi sukulenty patří např. aloe, agáve, crassuly, lithopsy, ale také kaktusy. Převážná část sukulentních rostlin pochází z Afriky a jsou, až na některé výjimky bez trnů.

Kdežto kaktusy jsou převážně s ostrými či méně ostrými trny. Samozřejmě existují opět výjimky, které jsou bez trnů. Kaktusy pocházejí pouze z Ameriky,  a to jak Jižní, tak Severní. Proto rozdělujeme kaktusy na dvě základní skupiny – jihoamerické  (melocactusy, gymnocalycia, discocactusy a další) a na  severoamerické (astrophyta, ariokarpusy, ferocactusy a další)

2) Pěstování

Nejvíce chyb udělá začínající pěstitel při zalévání. Zálivka by měla být nárazová, ale vydatná. Ideální je, když rostlinu i s květináčem postavíte do nádoby s vodou (třeba i na několik hodin) a necháte substrát řádně nasáknout. Pokud je substrát v květináči řádně mokrý (i na povrchu) rostlinu můžete vyndat nechat okapat a umístit na příslušné stanoviště.  Další zálivku (stejným způsobem) budete aplikovat až substrát v květináči opět vyschne. Obecně platí 1x za 3 týdny i déle, záleží na stanovišti, teplotě a slunečním svitu. Pouze rosením se kaktusy ani sukulenty nezalévají.

Aby kaktus řádně kvetl a dobře se vyvíjel je nutné zajistit chladnější a suché přezimování. Kaktusy od října již nezaléváme a dbáme na to aby substrát v květináči dobře vyschl. Poté kaktusy uskladníme v chladnější místnosti při teplotě cca 10 – 15o C. Pro teplomilné druhy platí 15 – 19o C. Ideální přezimování je na světle, ale není podmínkou. Po celou dobu přezimování kaktusy nezaléváme!!

Pokud máte jinou sukulentní rostlinu než kaktus, téměř ve všech případech můžete rostlinu zalévat i přes zimu (neplatí pro druh lithops) a ve všech případech je nutné umístění na světle a v teple.

Pokud se vám podaří kaktus úspěšně přezimovat, první jarní zálivka bude začátkem dubna. V průběhu vegetační doby můžeme rostliny přihnojovat např. Kristalonem.

Kaktusy a sukulenty mohou stejně jako ostatní rostliny trpět různými chorobami. Nejčastější jsou: kořenovka, sviluška a různé plísně.

Na kořenovku  je nejúčinnější přípravek NURELE-D nebo MOSPILAN.

Na svilušku používáme OMITE.

Proti plísním je účinný PREVICUR a KUPRICOL.

Roztoky k ošetření rostlin aplikujeme nejméně ve dvou po sobě jdoucích zálivkách.

POZOR! Nikdy neaplikujte postřiky do první jarní zálivky!

3) Přesazování

Kaktusy a sukulenty přesazujeme nejlépe v 1 ½ vegetační doby a jen tehdy pokud se již nevejdou do květináče. Po vyjmutí rostliny z květináče očistíme kořeny od staré zeminy a popřípadě kořeny mírně zakrátíme pomocí nůžek. Nový substrát na sázení si buď zakoupíme nebo jej namícháme sami.
Náš substrát má toto složení:  jeden díl rašeliny, stejný díl písku (hrubší zrnitosti) a stejný díl kvalitní zeminy. Takto připravený substrát navlhčíme a sterilujeme při teplotě 150o C nejméně 1/2 hodiny (lze provést v troubě).

Přesazenou rostlinu hned nezaléváme, ale počkáme cca 10 -14 dnů. Při přesazování mohlo dojít k poškození nebo poranění kořenů a při okamžité zálivce by mohlo dojít k uhnívání.

© 2011-2014 Kaktusy-Kokora.cz | Všechna práva vyhrazena Tvorba www stránek TOPlist