lots of serious collectors wish to obtain https://www.vape-shops.com rolex. who sells the best saleslingerie.com got the very attractive neoclassical vogue, furthermore right into the trendy fundamentals. www.manutdshop.ru collection is one of our proud achievements owing to its high-end quality and design. tomfordreplica.ru reddit contains important features of sophisicated watchmaking in future: character, reliability, full-service, fantastic craftsmanship and technology. no-nonsense processing standards really are long-term and additionally effective who sells the best replica watches shelter. Kaktusy - pár rad pro začátečníky

Váš košík

0 položek / 0 Kč

Jak na kaktusy?

1) Co je kaktus a co sukulent

Sukulenty jsou rostliny, které umí odolávat nepříznivým klimatickým podmínkám, jako je dlouhodobé sucho a teplo. Umí do sebe totiž nasát velké množství vody a překonat pomocí těchto zásob její dlouhodobý nedostatek.

Mezi sukulenty patří např. aloe, agáve, crassuly, lithopsy, ale také kaktusy. Převážná část sukulentních rostlin pochází z Afriky a jsou, až na některé výjimky bez trnů.

Kdežto kaktusy jsou převážně s ostrými či méně ostrými trny. Samozřejmě existují opět výjimky, které jsou bez trnů. Kaktusy pocházejí pouze z Ameriky,  a to jak Jižní, tak Severní. Proto rozdělujeme kaktusy na dvě základní skupiny – jihoamerické  (melocactusy, gymnocalycia, discocactusy a další) a na  severoamerické (astrophyta, ariokarpusy, ferocactusy a další)

2) Pěstování

Nejvíce chyb udělá začínající pěstitel při zalévání. Zálivka by měla být nárazová, ale vydatná. Ideální je, když rostlinu i s květináčem postavíte do nádoby s vodou (třeba i na několik hodin) a necháte substrát řádně nasáknout. Pokud je substrát v květináči řádně mokrý (i na povrchu) rostlinu můžete vyndat nechat okapat a umístit na příslušné stanoviště.  Další zálivku (stejným způsobem) budete aplikovat až substrát v květináči opět vyschne. Obecně platí 1x za 3 týdny i déle, záleží na stanovišti, teplotě a slunečním svitu. Pouze rosením se kaktusy ani sukulenty nezalévají.

Aby kaktus řádně kvetl a dobře se vyvíjel je nutné zajistit chladnější a suché přezimování. Kaktusy od října již nezaléváme a dbáme na to aby substrát v květináči dobře vyschl. Poté kaktusy uskladníme v chladnější místnosti při teplotě cca 10 – 15o C. Pro teplomilné druhy platí 15 – 19o C. Ideální přezimování je na světle, ale není podmínkou. Po celou dobu přezimování kaktusy nezaléváme!!

Pokud máte jinou sukulentní rostlinu než kaktus, téměř ve všech případech můžete rostlinu zalévat i přes zimu (neplatí pro druh lithops) a ve všech případech je nutné umístění na světle a v teple.

Pokud se vám podaří kaktus úspěšně přezimovat, první jarní zálivka bude začátkem dubna. V průběhu vegetační doby můžeme rostliny přihnojovat např. Kristalonem.

Kaktusy a sukulenty mohou stejně jako ostatní rostliny trpět různými chorobami. Nejčastější jsou: kořenovka, sviluška a různé plísně.

Na kořenovku  je nejúčinnější přípravek NURELE-D nebo MOSPILAN.

Na svilušku používáme OMITE.

Proti plísním je účinný PREVICUR a KUPRICOL.

Roztoky k ošetření rostlin aplikujeme nejméně ve dvou po sobě jdoucích zálivkách.

POZOR! Nikdy neaplikujte postřiky do první jarní zálivky!

3) Přesazování

Kaktusy a sukulenty přesazujeme nejlépe v 1 ½ vegetační doby a jen tehdy pokud se již nevejdou do květináče. Po vyjmutí rostliny z květináče očistíme kořeny od staré zeminy a popřípadě kořeny mírně zakrátíme pomocí nůžek. Nový substrát na sázení si buď zakoupíme nebo jej namícháme sami.
Náš substrát má toto složení:  jeden díl rašeliny, stejný díl písku (hrubší zrnitosti) a stejný díl kvalitní zeminy. Takto připravený substrát navlhčíme a sterilujeme při teplotě 150o C nejméně 1/2 hodiny (lze provést v troubě).

Přesazenou rostlinu hned nezaléváme, ale počkáme cca 10 -14 dnů. Při přesazování mohlo dojít k poškození nebo poranění kořenů a při okamžité zálivce by mohlo dojít k uhnívání.

© 2011-2014 Kaktusy-Kokora.cz | Všechna práva vyhrazena Tvorba www stránek TOPlist