Sběrová čísla
A
|
Alexander Arzberger
|
KH
|
Bruno Knutti, Christian Hefti
|
A
|
Aalter Albrecht
|
KK
|
Karel Kníže
|
AA
|
Allan Akers
|
KZ
|
Karel Kníže
|
AA
|
Alexander Arzberger
|
KKR
|
Karel Kracík
|
AB
|
Albert Frederick Hendrick Buining
|
KMR
|
Miroslav Kupcak
|
AB
|
Wolf-Rainer Abraham
|
KS
|
Libor Kunte, Jaroslav Šnicer
|
AG
|
Hilda J. Arreola Nava; R. Guzmán Sánchez
|
KSS
|
Kunte, Šnicer
|
AG
|
Antonio Gutierrez
|
KŠ
|
Karel Šlajs
|
AG
|
Alessandro Gentili
|
L
|
Alfred Bernhard Lau
|
AH
|
Harold Elmer Anthony
|
LB
|
Ludvík Bercht
|
AH
|
Adriana Hoffmann J.
|
LF
|
Ladislav Fišer
|
AH
|
Andreas Hofacker
|
LH
|
Ladislav Horáček
|
AL
|
A. D. de Lange
|
LK
|
Libor Kunte
|
AL
|
Focke Albers
|
LM
|
Libor Mejstřík
|
AM
|
Alessandro Mosco
|
LS
|
Alexander Lux, Roman Staník
|
AM
|
Erika Amstutz
|
LT
|
Luc and Francoise Theys
|
AM
|
Adolf Muehl
|
LX
|
Alexander Lux
|
AM
|
Andrej Mucha
|
M
|
Jacques Lambert
|
AN
|
Helmut Antesberger
|
M
|
Detlev Metzing
|
AN
|
Ari Delmo Nilson
|
MH
|
Miroslav Halfar
|
AN
|
Atomic Plant Nursery
|
MIL
|
Miroslav Luňák
|
AO
|
Adriaan Oosthuizen
|
MK
|
Miloš Kaplan
|
AP
|
Gerald Kench Arp
|
MK
|
Michael Kiessling
|
AR
|
Alberto E. Mallea Areces
|
MKR
|
Miloš Krejzlík
|
AS
|
A. Sanders
|
ML
|
Michel Lacoste
|
AS
|
A. Sutton
|
ML
|
Ivan Milt
|
AS
|
Antonia Sierra Pichardo, Charles (Charlie) Edward Glass
|
ML
|
Margaret Lee
|
AT
|
A. Thornson
|
MM
|
Miroslav Marek
|
AV
|
José Arechavaleta y Balpardo
|
MN
|
Mats Wienberg
|
AVF
|
Alberto Vojtěch Frič
|
MR
|
Miloš Rejha
|
AW
|
Andreas Wessner
|
MS
|
Jaromir Sladkovský
|
B W
|
olfgang Biebl
|
MS
|
Martin Smith
|
B
|
Berlin-Dahlem Herbarium
|
MS
|
Maurizio Sajeva
|
BA
|
Alwin Berger
|
MS
|
Marcos Sierra, Charles (Charlie) Edward Glass
|
BB
|
Curt Backeberg
|
MT
|
Martin Tvrdík
|
BB
|
William (Billie) Roy Beaston
|
MZ
|
Milan Zachar
|
BB
|
Bernhard Bohle
|
OF
|
Olda Fencl
|
BB
|
Brian Francis Bates
|
OF
|
Omar Ferrari
|
BC
|
Basjan Crouse
|
OST
|
Carlos Ostolaza
|
BKS
|
Bernhard and Kerstin Schweitzer
|
P
|
Jörg and Brigitte Piltz
|
C
|
Desmond Cole
|
P
|
Franz Polz
|
CB
|
Chris Bailes
|
PC
|
Petr Česal
|
CB
|
Claudio Ballasini
|
PM
|
Pavel Malík
|
CSD
|
Chvastek, Staník, Dráb
|
PP
|
Pavel Pavlíček
|
CZ
|
Jaromír Chvastek, Jaroslav Žvak
|
PV
|
Petr Pavelka
|
DC
|
Denis Cowper
|
RCB
|
Ramirez
|
DH
|
Dietrich Herzog
|
RCH
|
Reiner Chalupský
|
DH
|
David Spencer Hardy
|
REP
|
Werner Reppenhagen
|
DJF
|
Dave Ferguson
|
RF
|
Rudolf Frélich
|
DL
|
Daniel Labhart
|
RH
|
Miroslav Řičánek, Pavel Hanáček
|
DL
|
Frantz de Laet
|
RH
|
Rudi Haas
|
EŠ
|
Eda Šolc
|
RH
|
Ralph Hilmann
|
FH
|
Fritz Hochtätter
|
RMF
|
Roger M. Ferryman
|
FK
|
Franz Kühhas
|
Rog
|
Helmut Rogozinski
|
FK
|
Fred (Friedrich) Kattermann
|
RP
|
Ralph Peckover
|
FK
|
Felix Krähenbühl
|
RP
|
Ralph Peters
|
FK
|
Omar Ferrari, Roberto Kiesling
|
RS
|
Roman Staník
|
FO
|
Felipe Otero
|
RWB
|
Rudi Werner Bueneker
|
FR
|
Fridrich Ritter
|
SB
|
Steven Brack
|
G F
|
ranz Bozsing
|
SE
|
Václav Šeda
|
GC
|
Graham Charles
|
SG
|
Sanchez Galindo
|
GH
|
Gerhard Heimen
|
SG
|
Susana Gama-Lopez
|
GH
|
Gerfried Hold
|
SCH
|
Ernst Schelle
|
GH
|
Gerhard Haslinger
|
SCH
|
Egon Scherer
|
GL
|
Garry Lose
|
SCHL
|
Selmar Hugo Schlosser
|
GM
|
Gregorz Matuszevski
|
SL
|
Rudolf Slaba
|
GN
|
Gert Josef Albert Neuhuber
|
SP
|
Steve Plath
|
H W
|
Werner Hoffmann
|
SS
|
Rudolf Slaba, Jaroslav Šnicer
|
H D
|
David Richard Hunt
|
STO
|
Helmut Amerhauser, Franz Strigl, Hans Till
|
H D
|
David Spencer Hardy
|
STO
|
Chauncey Stoddard
|
HJ
|
Hans Juker
|
STU
|
Ing. Stanislav Stuchlík
|
HK
|
Heinz Kuenzler
|
ŠN
|
Jaroslav Šnicer
|
HO
|
Anton Hofer
|
TB
|
Tomasz Blaczkowski
|
HS
|
Heinz Swoboda
|
TK
|
Antonín Krejčík
|
HU
|
Leopoldo Horst and Werner Uebelmann
|
TOM
|
Tomáš Kulhánek
|
HV
|
Hermann Vertongen
|
UL
|
Jaroslav Ulmann
|
CH
|
Jaromír Chvastek
|
VM
|
Vojtech Myšák
|
CHS
|
Karel Slavík
|
VS
|
Vladimír Šorma
|
IDD
|
Igor Dráb
|
VZD
|
Zdeněk Vaško
|
J
|
Johann (Hans) Joschko
|
WK
|
Wolfgang Krahn
|
JABO
|
Jaroslav Bohata
|
WK
|
Wolfgang Krueger
|
JB
|
Josef Bušek
|
WO
|
A. M. Wouters
|
JB
|
Josef Bis
|
WO
|
Wilhelma Knoll,Oswald Klein
|
JB
|
Jaroslav Bohata
|
WP
|
Wolfgang Papsch
|
JB
|
Jürgen Beck
|
WR
|
Walter Rausch
|
JBE
|
Ján Beliančin
|
Z
|
Carlo Zanovello
|
JG
|
Jiří Grund
|
ZJ
|
Zlatko Janeba
|
JI
|
James Iliff
|
ZR
|
Zvone Rovsek
|
Jir
|
jiruše Zdeněk
|
ZRI
|
Zdeněk Richter
|
JJH
|
Josef Halda
|
SS
|
Rudolf Slaba, Jaroslav Šnicer
|
JK
|
Johan Pot
|
STO
|
Helmut Amerhauser, Franz Strigl, Hans Till
|
JL
|
Joël Lodé
|
STO
|
Chauncey Stoddard
|
JL
|
Jonas M. Lüthy
|
STU
|
Ing. Stanislav Stuchlík
|
JL
|
Jacques Lambert
|
ŠN
|
Jaroslav Šnicer
|
JM
|
Josef Mikuláš
|
TB
|
Tomasz Blaczkowski
|
JO
|
Josef Odehnal
|
TK
|
Antonín Krejčík
|
JPH
|
Josef Hodyc
|
TOM
|
Tomáš Kulhánek
|
JPR
|
Jaroslav Procházka
|
UL
|
Jaroslav Ulmann
|
JR
|
Jan Říha
|
VM
|
Vojtech Myšák
|
JR
|
John Rawlings
|
VS
|
Vladimír Šorma
|
JS
|
Jaromír Sladkovský
|
VZD
|
Zdeněk Vaško
|
|
|
WK
|
Wolfgang Krahn
|
|
|
WK
|
Wolfgang Krueger
|
|
|
WO
|
A. M. Wouters
|
|
|
WO
|
Wilhelma Knoll,Oswald Klein
|
|
|
WP
|
Wolfgang Papsch
|
|
|
WR
|
Walter Rausch
|
|
|
Z
|
Carlo Zanovello
|
|
|
ZJ
|
Zlatko Janeba
|
|
|
ZR
|
Zvone Rovsek
|
|
|
ZRI
|
Zdeněk Richter
|